Jean-Claude Van Damme

Biografie

Rodné jméno: Jean-Claude Van Varenberg
Datum narození: 18.10.1960
Místo narození: Brusel, Belgie
Přezdívka: Svaly z Bruselu
Výška: 175 cm
Váha: 79 kg
Barva očí: Zelená
Vlasy: Hnědé
Stav: Ženatý
Dřívější zaměstnání:
Dělal vyhazovače, cvičitele aerobicu,
poslíčka s pizzou, řidiče a také čistil koberce
Nynijší zaměstání: Producent, scénarista, bojový choreograf,
režisér a herec
Oblíbená jídla: Kuře po čínsku a mořské speciality


Jean Claude Van Damme se narodil 18. října 1960 na předměstí Bruselu Berchem-Ste-Agathe v Belgii. Van Damme i s rodiči žil ve skromných podmínkách v jedné místnosti. Matka Iliana prodávala dámské prádlo a otec Eguen byl knihkupec.

Malý Van Damme byl ve třinácti letech moc slabý a tak ho rodiče poslali trénovat karate. Chlapec byl ale málo pohyblivý a tak docházel i na hodiny baletu. Pustil se do něj se stejnou vervou, s jakou trénoval karate a tak dostal nabídku místa v belgickém státním baletu. Van Damme nabídku odmítnul, protože začal jezdit na závody v karate a karate se chtěl naplno věnovat.

V osmnácti letech si založil v Bruselu vlastní sportovní klub, kde trénoval karate s názvem “Califofnia Gym”.

V roce 1980 prodal Van Damme svoje studio, koupil si letenku a letěl do Las Angeles. Tam nikoho neznal, neuměl ani slovo anglicky a tak strávil šest týdnů na zadních sedačkách automobilu, kde spal. Začaly mu docházet peníze a tak začal pracovat na černo. Dělal vyhazovače, cvičitele aerobicu, poslíčka s pizzou, řidiče a také čistil koberce.

Jednoho dne potkal Van Damme Menahema Golana - produkčního společnosti Cannon, který produkuje akční filmy. Van Damme zařval:,, Menaheme, to jsem já Van Damme!!” A vykopl nohu nad jeho hlavu.

Golan ho pozval na další den k sobě a řekl, že může natočit Krvavý sport. Van Damme za svůj film dostal 50 000 dolarů, ale Golanovi se film nelíbil, tak se rozhodl, že tento film nevyjde nikdy na veřejnost.

Van Damme na své vlastní náklady nechal film sestříhat a Mark Disalle pro něj dojednal vedlejší roli ve filmu Neustupuj, nevzdávej se!

Golan, když viděl, že tento film vydělal značné peníze, tak se rozhodl, že dá Krvavý sport do kin a z filmu se stal trhák. Pro společnost Cannon natočil ještě film Cyborg, Smrtící zatykač a Černý Orel.
Po filmu Kickboxer se o něj začali zajímat z Columbia pictures a s nimi natočil Dvojitý zásah.